تاس-ماهی

تاس ماهی نوعی ماهی خاویاری است که خاویار آسترا از آن به دست می آید. این گونه ماهی در تمام نقاط دریای خزر یافت می‌شود. تاس ماهی دو گونه ایرانی و روسی دارد. نوع ایرانی تاس ماهی در دریای خزر زندگی می کند. تاس ماهی روسی نیز از روسیه وارد ایران شده است و در دریای خزر زیست می کند.

ماهیان خاویاری استروژن یا همان تاس ماهی قدمتی دراز دارند. ماهیان خاویاری حدود ۲۷ گونه مختلف و زیر مجموعه دارند. ماهیان خاویاری مخصوصا گونه تاس ماهی به دلیل گوشت و تخم خوشمزه ای که دارند، بسیار محبوب هستند. تخم ماهیان خاویاری به قدری ارزشمند است که به آن مروارید سیاه نیز می گویند. ۹۳ درصد از ذخیره خاویار و ماهیان خاویاری جهان در دریای خزر زیست می کنند. ۵ گونه از بهترین ماهیان خاویاری جهان نیز در دریای خزر زندگی می کنند.

مشخصات تاس ماهی

به دلیل طلایی بودن خاویار آسترا، به آن خاویار طلایی نیز می گویند. خاویار حاصل از تاس ماهی از نظر ارزشمندی، در رتبه سوم بین خاویارها قرار می گیرد.

تاس ماهی از سن ۱۲ سالگی به بعد به بلوغ می رسد و تخم دهی می کند. طول طاس ماهی بین ۱ تا ۲ متر و وزن آن بین ۶۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم است.

تاس ماهی ایرانی

تاس ماهی ایرانی بهترین کیفیت را دارد. تاس ماهی ایرانی از جمله گونه‌های آبزی کم نظیری هستند که قدمتی چند صد میلیون ساله دارند.

قره برون یا تاس‌ماهی ایرانی در حال حاضر گونه‌ای مستقل محسوب می‌شود، در حالی که در گذشته آن را زیرگونه‌ای از ماهی روس می‌دانستند. «قره‌برون» در ترکی به معنای «بینی سیاه» است.

در حال حاضر به خاطر پرورش تاس ماهی در استخر، این گونه از نظر تعدد از گونه روس پیشی گرفته ‌است. تاس ماهی ایرانی بزرگ‌تر از تاس ماهی روسی است. همچنین کیفیت خاویار مدل ایرانی برتر از گونه روسی آن است.

گونه ایرانی و روسی تاس ماهی از نظر ظاهری تا حدی شبیه به هم هستند. البته تاس ماهی ایرانی رنگی تیره تر دارد که رنگ دانه‌های سفید رنگ روی بدنه تا بینی گونه ایرانی را از نظر ظاهری از تاس ماهی روس جدا می‌کند.

تاس ماهی روسی

تاس ماهی روس جزء ماهیان دریای خزر محسوب نمی شود، ولی وارد دریای خزر شده است و در آنجا زیست می کند. تاس ماهی روس یا چالباش در تمام نقاط دریای خزر یافت می‌شود.

تفاوت تاس ماهی ایرانی با نوع روسی آن

برخی تاس ماهی ایرانی را با تاس ماهی روسی یکسان می دانند. همچنین در برخی مطالب مربوط به خاویار آسترا، آن را برگرفته از تاس ماهی روسی می دانند. درحقیقت تاس ماهی ایرانی از روس آمده است.

ترک زبانان به تاس ماهی، قره برون می گویند. قره برون در زبان فارسی به معنی «بینی سیاه» است.

تاس ماهی ایرانی درشت تر از تاس ماهی روسی است. درشت بودن تاس ماهی ایرانی موجب می شود خاویار آسترا که از تاس ماهی ایرانی گرفته می شود، باکیفیت تر از نوع روسی باشد.

از لحاظ ظاهری طاس ماهی ایرانی و روسی مشابه هم هستند، با این تفاوت که تاس ماهی ایرانی تیره تر از تاس ماهی روسی است و بعضی از آنها دانه های سفیدی روی بدنشان دارند.

طول تاس ماهی ایرانی به بیش از ۲ متر می رسد.

تاس ماهی ایرانی در سن ۱۲ تا ۱۴ سالگی بالغ می شود.

وزن تاس ماهی ایرانی ۶۰ تا ۱۳۰ کیلوگرم است.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

تماس بگیرید