فیل-ماهی

فیل ماهی که خاویار بلوگا از شکم آن استخراج می شود، از راسته تاس ‌ماهیان، جزء بزرگ‌ترین ماهیان استخوانی و بزرگ‌ترین ماهی دریای خزر محسوب می شود. زیستگاه اصلی فیل ماهی دریای خزر و دریای سیاه است. البته این ماهی در دریای آدریاتیک (پهنه ‌ای آبی در غرب دریای مدیترانه) هم زندگی می کند. این ماهی به خاطر صید بی رویه ماهیگیران، در خطر انقراض است.

خاویار بلوگا که از فیل ماهی به دست می آید، گران‌ترین خاویار موجود در بازار است. فیل ماهی در سن ۱۴ تا ۱۷ سالگی به بلوغ می رسد و هر ۲ تا ۳ سال یک بار تخم ریزی می‌کند. طول فیل ماهی از ۵/۱ تا بیش از ۴ متر است.

ایران بهترین و بزرگترین صادرکننده خاویار بلوگا به کشورهای دیگر است.

فیل ماهی پرورشی

قدمت ماهیان خاویاری به میلیون ها سال می رسد. به همین دلیل به آن ها فسیل زنده نیز می گویند. در دریای خزر، چند گونه از ماهیان خاویاری وجود داند. البته صید بی رویه ماهی های خاویاری موجب شده است نسل این ماهیان در خطر انقراض قرار گیرد. برای جلوگیری از انقراض این فسیل های زنده، کشورهای حوضه دریای خزر با امضای تفاهم نامه ای، صید تجاری ماهی خاویاری را ممنوع کردند.

با ممنوعیت صید ماهی خاویاری در دریای خزر، پرورش ماهی خاویاری رونق گرفت و دست اندر کاران این کار به احداث استخرهای پرورش ماهی خاویاری پرداختند. استخرهایی که از دریا دور است، برای تامین آب استخر در زمین چاه حفر می کنند. استخرهایی هم که نزدیک دریا هستند، از آب دریا استفاده می کنند. شرایط پروش ماهی در استخرهای نزدیک دریا به شرایط طبیعی نزدیک تر است و ماهی خاویاری که در این استخرها پرورش داده می شود، به طعم اصلی خاویار دریایی نزدیک تر است و خاویار آن مرغوب تر است.

خاویار بلوگای استخراج شده از شکم فیل ماهی

در دنیا، خاویار بلوگا جزء بهترین نوع خاویار محسوب می شود. دانه های خاویار بلوگا حاصل از فیل ماهی، درشت تر از سایر انواع خاویار است.

برای استخراج خاویار از فیل ماهی، ماهی باید به سن بلوغ رسیده باشد. بدین منظور تخم های بارورنشده ماهی را از شکم آن خارج می کنند و طی فرایندی این تخم ها را بسته بندی می کنند.

دانستنی جالب

رکورد صید فیل ماهی در ایران، ۱۲۵۰ کیلوگرم ‌است که از آن ۲۳۰ کیلوگرم خاویار بلوگا استخراج شد که گران ترین نوع خاویار است.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

تماس بگیرید