بری

دریای خزر سه مدل ماهی خاویاری اصیل دارد که عبارت اند از: ۱- فیل ماهی (خاویار بلوگا)، ۲- تاس ماهی یا قره برون (خاویار آسترا) و ۳- اوزون برون (خاویار سوروگا). به این سه نوع، ماهی استروژن هم می گویند.

ماهی سیبری که خاویار بری از آن به دست می آید، همان طور که از اسمش پیداست، جزء ماهیان خاویاری دریای خزر محسوب نمی شود. این ماهی به تازگی وارد ایران شده است. ماهی سیبری ۵ سال طول می کشد تا به بلوغ و مرحله خاویار دهی برسد. چون سن خاویار دهی این ماهی پایین است، برای مراکز پرورش ماهی و خاویار نگهداری و پرورش ماهی سیبری بسیار بصرفه است.

سیبری در شمال روسیه است و خاویار بری شباهت زیادی به خاویار سورگا دارد. طیف رنگی تخم ماهی سیبری از طوسی تیره تا مشکی است.

خاویار بری از لحاظ کیفیت و خاصیت نظیر گونه های اصلی خاویار نیست و بسیاری آن را به عنوان خاویار نمی شناسند. به همین دلیل تخم ماهی سیبری ارزان تر است.

به دلیل ارزان بودن تخم ماهی سیبری، مشتریان بیشتری به سمت خرید این نوع خاویار می روند، در حالی که نمی دانند تخم ماهی سیبری در گونه خاویار ایرانی قرار نمی گیرد. بسیاری نیز از این عدم آگاهی مشتری استفاده می کنند و تخم ماهی سیبری را به جای خاویار اصیل ایرانی به فروش می رسانند. خریداران همواره باید توجه داشته باشند که خاویار را از مراکز معتبر خریداری کنند تا در دام این فروشندگان نیفتند.

مشخصات ماهی سیبری

ماهی سیبری در آب سرد و شیرین رودخانه ها زندگی می کند. این ماهی به طور گسترده در رودخانه اوب و لینا در سیبری زیست می کند. وزن ماهی سیبری در طبیعت معمولاً به بیش از ۲۰۰ کیلوگرم نمی رسد. در کشورهای اروپای ماهی سیبری برای به دست آوردن خاویار پرورش داده می شود. ماهی خاویار بری شبیه ماهی چالباش است؛ با این تفاوت که تیغه های آبششی بادبزنی، پوزه کوتاه و اندکی مسطح و بریدگی لب پایین عمیق تری دارد. در صورت زندگی در طبیعت، طول بدن ماهی بری تا ۲ متر می رسد و وزن آن بین ۵۶ تا ۱۰۰ کیلوگرم است. البته وزن ماهی بری به ندرت از ۲۰۰ کیلوگرم تجاوز می کند. حداکثر سن این ماهی ۶۰ سال است.

این ماهی نیمه مهاجر است و در همه رودخانه های سیبری مانند اب، ینی سیی، لنا تاکولیما و حوضه دریاچه بایکال زندگی می کند.

ویژگی های خاویار بری

خاویار بری از یک نوع ماهی خاویاری به نام تاس ماهی سیبری استخراج می شود. دانه های این نوع خاویار ریزتر از خاویارهای دیگر است. رنگ خاویار بری از طوسی تیره تا مشکی متغیر است. دانه های خاویار بری شبیه به خاویار اوزون برون یا سوروگا است.

خاویار بری با وجود داشتن خواص فوق العاده خاویار، به دلیل سن بلوغ پایین این نوع ماهی و دانه های ریزتر آن قیمت مناسبی دارد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

تماس بگیرید